Byť či nebyť Valentín

Ani sme sa z Vianoc úplne nespamätali a už na nás spoza rohu pokukuje ďalší komerčne nekomerčný sviatok – Valentín. Oproti Vianociam predstavuje Valentín oveľa kontroverznejší sviatok-nesviatok. V našej zemepisnej šírke sa objavil pomerne nedávno a rozdelil ľudí na dva hlavné tábory. Tí prví sú zarytí odporcovia, neuznávajúci čokoľvek západné pro-americké a neslovenské. Na druhej strane sú, často v teenegerskom veku, milovníci akýchkoľvek verejných prejavov čohokoľvek v masovom rozsahu. Ťažko povedať, ktorá skupina je početnejšia. Chápem ľudí, pre ktorých je Valentín cudzím sviatkom a so slovami: „ja vyznávam lásku kedykoľvek“ ho bojkotujú. Zároveň mám rovnaké pochopenie aj pre nadšencov, ktorí už od 1.2. vymýšľajú čo a ako pre tú či toho vymyslia a pripravia.

Sama celkom neviem, kam vlastne patrím. Necítim nijakú priam fyzickú zášť k tomuto, akoby niekto povedal kapitalistickému sviatku, no zároveň k nemu neprechovávam ani veľavravnú náklonnosť. Úplne najjednoduchšie riešenie mi príde, jednoducho ho akceptovať. Po rokoch balancovania medzi spomínanými dvoma tábormi som sa nakoniec rozhodla aplikovať politiku jednej noci. Jedna noc predstavuje niečo nezáväzné, nečakané, možno s potenciálom na dlhé trate či krátku spomienku odsúdenú skôr či neskôr na zabudnutie. Každopádne jedna noc je niečo čo zažil v rôznej podobe naozaj každý. Môže byť rovnako nezabudnuteľná ako i podpriemerne všedná.

A tak nejak to mám aj s Valentínom. Ide predsa len o jednu noc o jeden deň v roku, kedy si môžeme v pokoji povedať, že sa jedná iba o jedno. Pokiaľ sa nemýlim mal by tento deň byť o láske. Láska je nádherná vec na svete, bez ktorej sa žije veľmi smutne. Áno viem si lásku pripomenúť aj v iný deň v roku, ale keď máme deň matiek, otcov, rodiny, objatia či dokonca deň úsmevu. Mohli by sme mať aj deň lásky, nie? Nemusí to byť nutne láska partnerská z ktorej praskjú postele. V kľude to môže byť priateľská láska odohrávajúca sa výlučne v kaviarni, sesterská láska prebiehajúca cez telefón či láska k sebe samému. Myslím si, že ak by sme tento sviatok vnímali viac skrz cez to, o čom je a nie ako sa volá či odkiaľ k nám prišiel, vedeli by sme mu možno prísť na chuť.

Byť zamilovaný  je krásna vec, viem, že si to nemusíme pripomínať ale zas môžeme nie J ? Veď čo je zlé na tom pripomenúť si aj po rokoch tie motýle v bruchu kvôli, ktorým sme kedysi nevedeli spať či práve tú onú rozhodujúcu jednu noc. Zároveň jedno nočná valentínska politika ponúka možnosť aj pre sarkastických jedincov holdujúcim jednonočným zážitkom začínajúcim často v nočnom bare a končiacich u niekoho doma. Nechcem Vás tu lanáriť na Valentínske darčeky, chcem len poukázať na podstatu celého toho zbytočného humbuchu. Veď keď sa nad tým zamyslíme tak to zistí naozaj každý… o ničom inom to nie je… o ničom inom by to nemalo byť… JE TO O LÁSKE a je to len na JEDNU NOC! A komu či ako tú lásku darujete? To už je naozaj na Vás.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.